ZSTwJasle

Odwiedź nasz kanał YouTube »

Historia szkoły
blank.gif

Historia Zespołu Szkół Technicznych

im. Bohaterów Września w Jaśle

 

          Historia naszej szkoły sięga roku 1889, kiedy to powstała w Jaśle Szkoła Przemysłowa Uzupełniająca. Inicjatorem jej otwarcia było Towarzystwo Pedagogiczne, któremu przewodniczył Klemens Sienkiewicz, dyrektor Gimnazjum Miejskiego. Szkoła pozostawała pod opieką miasta i Wydziału Powiatowego. Pierwszym jej kierownikiem został Klemens Sienkiewicz.

          Od roku szkolnego 1898/1899 aż do końca 1901/1902 szkołą kierował Stanisław Ziobrowski, nauczyciel gimnazjum. Nauka w szkole była bezpłatna, początkowo przeważali w niej uczniowie krawieccy i szewscy, mniejszą grupę stanowili stolarze. Z czasem przybywało terminatorów kupieckich i przedstawicieli zawodów związanych z przetwórstwem spożywczym.

          Szkoła Przemysłowa Uzupełniająca mieściła się początkowo w starym budynku Gimnazjum Miejskiego, a od 1892 roku w budynku Szkoły Wydziałowej Męskiej przy ul. Sokoła. W 1924 roku szkoła została przemianowana w Szkołę Dokształcającą Zawodową Męską, jej kierownikiem został Leon Gontek. W tym czasie w Jaśle działały także: Szkoła Dokształcająca Zawodowa Żeńska i Szkoła Handlowa im. S. Szczepanowskiego, a w 1936 roku utworzono Gimnazjum Kupieckie. W 1939 roku Publiczne Szkoły Dokształcające Zawodowe zostały połączone i otrzymały nazwę Publiczna Szkoła Zawodowa dla Uczniów (Uczennic) Rzemieślniczych i Kupieckich w Jaśle.

          Podczas II wojny światowej szkoła zmieniała kilka razy miejsce nauki, a zajęcia szkolne były kontynuowane do 1944 roku. W 1945 roku, za zgodą Kuratorium Okręgu Szkolnego w Krakowie rozpoczęto kontynuowanie nauki w Publicznej Szkole Zawodowej Dokształcającej w Jaśle oraz przeprowadzanie egzaminów eksternistycznych.

          W roku szkolnym 1955/1956 powstała Zasadnicza Szkoła Przemysłu Naftowego w Jaśle. W 1961 roku weszła ona w skład nowo utworzonej Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Jaśle. W tym samym roku Zasadnicza Szkoła Elektryczna i Zasadnicza Szkoła Przemysłu Naftowego oraz przynależna do niej Zasadnicza Szkoła Zawodowa Dokształcająca zostały połączone i powstała Zasadnicza Szkoła Zawodowa w Jaśle podległa Kuratorium Okręgu Szkolnego w Rzeszowie.

          22 listopada 1969 roku wmurowano akt erekcyjny pod gmach nowej szkoły przy ul. Staszica 30, a 10 sierpnia 1971 roku przekazano szkołę do użytku. W roku szkolnym 1971/1972 kontynuowano naukę w zawodach: wiertacz, elektromonter, i elektromechanik oraz zapoczątkowany został nowy kierunek kształcenia – ślusarz mechanik. Równocześnie rozpoczęła działalność średnia Szkoła Zawodowa o kierunku: mechanik obróbki skrawaniem. Po półroczu, decyzją Ministerstwa Oświaty i Wychowania zmieniono nazwę tej szkoły na Liceum Zawodowe. W ramach tego liceum, w roku szkolnym 1972/1973 rozpoczęto kształcenie w zawodzie elektromechanik urządzeń przemysłowych, natomiast w roku szkolnym 1974/1975, w Zasadniczej Szkole Zawodowej otwarto kierunek: kierowca mechanik pojazdów samochodowych. W roku szkolnym 1974/1975 odbyła się pierwsza matura.

          Zarządzeniem Kuratorium Okręgu Szkolnego w Rzeszowie z dnia 15 marca 1975 roku z dniem 1 lipca 1975 roku powołano zbiorczy zakład szkolny o nazwie Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Jaśle. W tym samym roku szkole nadano imię Bohaterów Września.

          Na stanowisko dyrektora Zespołu został powołany Józef Niemiec, były dyrektor Zasadniczej Szkoły Zawodowej Dokształcającej.

          Z dniem1 września 1982 roku z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Jaśle została wyodrębniona szkoła pod nazwą Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Jaśle. ZSZ nr 2 przejął Zasadniczą Szkołę Zawodową (dawniej Dokształcającą), Technikum Mechaniczne dla Pracujących oraz internaty (żeński i męski). Pierwszym dyrektorem ZSZ nr 1 wybranym przez Radę Pedagogiczną był Leszek Dranka. 1 września 1984 roku na stanowisko dyrektora Zespołu został powołany Marian Dzięglewicz, który pełnił tę funkcję do 2002 roku. Jego następcą został Marek Łukasik.

          25 czerwca 1988 roku w szkole miała miejsce ważna uroczystość – nadanie sztandaru. Akt nadania szkole prawa do posiadania sztandaru odczytał i przekazał dyrektorowi Marianowi Dzięglewiczowi wicekurator Oświaty i Wychowania z Krosna, Bronisław Ślączka. W 2002 roku dotychczasowy Zespół Szkół Zawodowych nr 1 im. Bohaterów Września w Jaśle, przekształcono w Zespół Szkół nr 1 im. Bohaterów Września w Jaśle. Ta nazwa funkcjonowała do 1 września 2009 roku, kiedy to szkoła zmieniła nazwę na Zespół Szkół Technicznych im. Bohaterów Września w Jaśle. Od 1 września 2007 roku do 31 sierpnia 2013 roku funkcję dyrektora pełnił Grzegorz Zięba, następnie do sierpnia 2018r. szkołą kierował Andrzej Bosak.

           Od 1 września 2018r. dyrektorem szkoły jest ponownie Grzegorz Zięba. Szkoła kształci w kierunkach: technik elektryk, technik pojazdów samochodowych, technik mechanik „obróbka skrawaniem”, technik informatyk, mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik pojazdów samochodowych.

blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]
blank.gif
Dane adresowe
blank.gif
Zespół Szkół Technicznych
im. Bohaterów Września
38-200 Jasło,
ul. Staszica 30

tel. 13-446-37-00
fax: 13-446-33-30

web: www.zstjaslo.pl
e-mail: zst@zstjaslo.pl
blank.gif
Informacje
blank.gif blank.gif
Nasze WWW
blank.gif blank.gif
Egzaminy
blank.gif blank.gif
Panel Ucznia
blank.gif blank.gif
Informacje
blank.gif
blank.gif
Dziennik elektroniczny
blank.gif


Pierwsze logowanie
Zobacz film
blank.gif
Zobacz naszą szkołę
blank.gif


Spacer po szkole
blank.gif
Microsoft Imagine Premium
blank.gif blank.gif
Reforma edukacji
blank.gif blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif


Wygenerowano w sekund: 0.00 4,395,187 unikalne wizyty Theme ZSTechnicznych by TeamOvens
.